MENÜ
İlaçlama Yeterlilik Belgelerini sayfanın sonundaki linkten lütfen kontrol ediniz.
KENE
Kan emerek beslenen bu hayvan kan emdiği sırada ölümcül bir mikrobu da beraberinde getirir. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı olarak bilinen bu hastalık kene sokması sonucu insana bulaşır. Kene eklembacaklılar grubundan örümceğimsiler türünde incelenen görme yetisi olmayan ve kan emerek beslenen bir dış parazittir. Keneler hastalıklarını en çok göçmen kuşlar yoluyla geniş coğrafyalara yayarlar. Dişi keneler yumurtalarını genellikle hayvan kılları, yaprak ve çöp birikintilerinin arasına bırakır. Kenelerin gelişiminde gerçek anlamda bir metamorfoz vardır. İlk olarak kene yavruları üç çift bacağı olan larvalar şeklinde yumurtalarından çıkarlar. Daha sonra bu larvalar bir pupa devresine girerler. Pupa devresi tamamlanınca kene yavruları 8 bacaklı nimfalara dönüşürler. Bu nimfalarda ( Tam gelişmemiş yavrular ) bir pupa safhası geçirdikten sonra ergin birer kene haline dönüşürler. Kene üzerine yapıştığı konağının kanını iyice şişene kadar emmeye devam eder. İyice şişerek doyan kene daha sonra kendisini aşağıya doğru bırakarak konağından uzaklaşır ve ağaçların tepesine doğru tırmanır.

Burada emdiği kanı sindirmek için uzun bir süre geçirir. Daha sonra yeniden kendisine kurban aramaya başlar. Bu kurban kenenin bulunduğu ağacın altından geçen herhangi bir canlı olabilir. Kene bulunduğu yerden kendisini aşağıya doğru bırakarak kurbanının derisine iyice yapışır. kenelerin 8 çift bacağında da dikenimsi ve vantuza benzer bir yapı vardır. Bu kan emerken kenenin avına sıkıca tutunmasını sağlar.

Bilinen 889 tane kene türü vardır. Bütün kene türleri zararlıdır. Bütün kene türleri kör değildir. Bazı keneler görme yeteneğine sahiptir. Keneler yumurta ile çoğalırlar. Tek bir kene bir seferde 3000 adete kadar yumurta bırakabilir. kene yavruları 1 ay içerisinde yumurtalarından çıkarlar. Keneler çok hızlı üreyen parazit canlılardır. Kenelerden korunmak için alınacak bazı önlemler vardır. Piknik alanları gibi çimenlik yerlerde dolaşırken terlik gibi giyeceklerden kaçınılmalıdır. Mutlaka ayağı tamamen kapalı tutan ayakkabılar tercih edilmelidir. Pantolon çorapların içerisine sokulmalıdır. Böyle alanlardan evlerimize dönerken üst baş kontrol edilmelidir. Çünkü biz farkında olmadan keneler üzerimize yapışmış olabilir ve bizim birlikte evlerimize girebilirler.

Kene tarafından ısırıldığını fark eden birisi keneyi kendi çabası ile çıkarmaya çalışmamalıdır. Çünkü yanlış bir hareket daha vahim sonuçlara yol açabilir. Kene ısırdığı zaman kan emmek için kurbanına sıkıca tutunur. Baş kısmını kurbanının derisine tamamen sokar. Kene tutulup deriden çıkarılmak istendiği zaman sıkıca tutunan kafası bedende kalır. İşte o anda asıl kenenin vücudunda bulunan zehir kanımıza hızla karışır. Kene tarafından sokulan hastaya müdahale mutlaka hastanede yapılmalıdır. Hastalık 16-24 saat içerisinde kene ısırmasıyla bulaşır, 3-5 günlerinde etkisi en yüksek biçimde gösterir. Sağlık kuruluşlarına hemen başvuru yapılması gerekir. Hasta vakit kaybedilmeden en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir. Kene tarafından sokulduğu şüphesine düşen kişiler mutlaka doktora görünmelidir. Bu durum ihmale gelmez.

Kenelerin Yaşam Alanları
Larva döneminde genelde kemirgenler üzerinde bulunurlar.Larva döneminin sonunda toprağa geçerek, nimf olurlar.

Nimf dönemi ,kümes hayvanları,kuşlar,küçük memeli hayvanlar grubundan tavşan, kirpi gibi canlılar üzerinde geçer.

Ergin dönemde memeli hayvanlardan özellikle köpek, tavşan, fare, sığır, koyun, keçi, at,kirpi,kaplumbağa ve insanlar üzerinde yaşarlar.Çoğunlukla kulak , ayak ve sırt bölgelerinde tutunurlar. Ergin dönemin sonunda kendilerini toprağa atarlar ve yumurtalarını bırakır ve ölürler. Doğada, sukenarı veya yoğun otların bulunduğu alanlar, hayvan barınakları, piknik alanları riskli bölgelerdir.

Bahsedilen bu dönemin süresi türlere göre 6 hafta ile 3 yıl arasında değişmektedir. Genellikle Nisan ayından ekim ayına kadar yoğun görülür.
Kene Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kene Resimleri
İstanbul genelinde böcek ilaçlama servislerimiz vardır. 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz.
Adalar böcek ilaçlama
Arnavutköy böcek ilaçlama
Avcılar böcek ilaçlama
Bahçelievler böcek ilaçlama
Bahçeşehir böcek ilaçlama
Bakırköy böcek ilaçlama
Bayrampaşa böcek ilaçlama
Bağcılar böcek ilaçlama
Bebek böcek ilaçlama
Beykoz böcek ilaçlama
Beyoğlu böcek ilaçlama
Beşiktaş böcek ilaçlama
Beylikdüzü böcek ilaçlama
Büyükçekmece böcek ilaçlama
Çatalca böcek ilaçlama
Eminönü böcek ilaçlama
Esenler böcek ilaçlama
Etiler böcek ilaçlama
Eyüp böcek ilaçlama
Fatih böcek ilaçlama
Gaziosmanpaşa böcek ilaçlama
Göktürk böcek ilaçlama
Güngören böcek ilaçlama
Hadımköy böcek ilaçlama
İstinye böcek ilaçlama
Kağıthane böcek ilaçlama
Kadıköy böcek ilaçlama
Karaköy böcek ilaçlama
Kartal böcek ilaçlama
Kemerburgaz böcek ilaçlama
Küçükçekmece böcek ilaçlama
Küçükyalı böcek ilaçlama
Levent böcek ilaçlama
Maltepe böcek ilaçlama
Maslak böcek ilaçlama
Mecidiyeköy böcek ilaçlama
Merter böcek ilaçlama
Mimaroba böcek ilaçlama
Ortaköy böcek ilaçlama
Pendik böcek ilaçlama
Sarıyer böcek ilaçlama
Silivri böcek ilaçlama
Sinanoba böcek ilaçlama
Sultanbeyli böcek ilaçlama
Sultangazi böcek ilaçlama
Şile böcek ilaçlama
Şişli böcek ilaçlama
Taksim böcek ilaçlama
Tarabya böcek ilaçlama
Tuzla böcek ilaçlama
Ümraniye böcek ilaçlama
Üsküdar böcek ilaçlama
Yeniköy böcek ilaçlama
Zeytinburnu böcek ilaçlama
Haşere ilaçlaması yaptığımız başlıca alanlar.
Ev ilaçlaması
İşyeri ilaçlaması
Bahçe ilaçlaması
Otel ilaçlaması
Park ilaçlaması
Okul ilaçlaması
Hastane ilaçlaması
Araç ilaçlaması
Fabrika ilaçlaması
Orman ilaçlaması
Apartman ilaçlaması
Daire ilaçlaması
Bina ilaçlaması
Dükkan ilaçlaması
Ofis ilaçlaması
Alışveriş Merkezi ilaçlaması
Market ilaçlaması
Fabrika ilaçlaması
Tarla ilaçlaması
Yurt ilaçlaması
Fırın ilaçlaması
Dersane ilaçlaması
Yuva ilaçlaması
Dersane ilaçlaması
Restaurant ilaçlaması
Referanslarımız
Böcek ilaçlama referanslarımız için tıklayınız..